Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po Górnym Śląsku? Powszechnie wiadomo, iż region ten znany jest przede wszystkim ze wspaniałych zabytków, które połączyła ze sobą ciekawa trasa turystyczna. Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, bo o nim mowa, przebiega m. in. przez Tarnowskie Góry – miasto wyjątkowe, któremu z pewnością warto poświęcić więcej uwagi.
Wiadomo, że dzieje Tarnowskich Gór ściśle łączą się z wydobyciem rud ołowiu, srebra i cynku, dzięki którym już w XVI wieku miasto to było ważnym ośrodkiem górniczym. Do dziś o przemysłowej historii miasta przypominają tak wspaniałe zabytki, jak Zabytkowa Kopalnia Srebra wraz z przylegającej do niej skansenem maszyn parowych, a także Sztolnia Czarnego Pstrąga, znajdująca się na terenie pobliskiego Parku Repeckiego. W kopalni czeka na turystów wiele atrakcji, w tym kurs łodzią po zalanym chodniku, spotkanie ze Skarbnikiem oraz wiele innych ciekawostek. Tuż przy kopalni czeka Skansen Maszyn Parowych, któremu również warto poświęcić swój czas. Nie lata gratka czeka też w pobliskich Reptach. To Sztolnia Czarnego Pstrąga, czyli 600 metrowy fragment XIX wiecznej sztolni Fryderyk, którego zadaniem było odwadnianie podziemi tarnogórskich. Dziś turyści mogą przemieszczać się łodziami po zalanych chodnikach, wydrążonych pomiędzy szybami „Sylwester” i „Ewa”. Ta podziemna atrakcja może na każdym zrobić ogromne wrażenie.
Tarnogórskie zabytki techniki to wyjątkowe skarby, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Spacer po podziemnych chodnikach to wyjątkowa lekcja historii dla każdego, kto interesuje się przemysłem i jego dziejami, to równiej jedyna w swoim rodzaju szansa na spędzenie czasu wolnego w wyjątkowym otoczeniu.