Azot jest pierwiastkiem dostępnym na równi z tlenem. Jego zawartość w powietrzu sięga bez mała osiemdziesięciu procent. Jest wykorzystywany w przemyśle do zabezpieczania czynności technologicznych w wielu branżach. Dostawa czystego azotu do miejsc wykorzystania odbywa się na kilka sposobów.
Butle z azotem
Pierwszy sposób to butle z azotem. Chyba najczęściej stosowany środek logistyczny. Dostarczany azot w butlach jest sprężony pod wysokim ciśnieniem. Do jego wykorzystania potrzeba osprzętu. Reduktory ciśnienia pozwalają na podawanie azotu pod optymalnym ciśnieniem.
Rurociągi z azotem
W warunkach ciągłego zapotrzebowania na duże ilości czynnika opłacalnym staje się wykonanie rurociągu dostarczającego gaz z zewnątrz. Jednak takie rozwiązanie gwarantuje zwrot przy niezwykle dużych zużyciach w powtarzalnym okresie rozrachunkowym.
Niezależne źródło
Wszyscy, którzy chcą się odciąć od zewnętrznej logistyki mogą wykorzystać trzecie rozwiązanie.
Jest to generator azotu. Urządzenie, dające możliwość produkcji azotu na własne potrzeby badawcze lub produkcyjne.
Nowoczesne generatory azotu wykorzystują trzy technologie do wytwarzania obojętnego medium. Jednak tylko jedna z nich daje najlepsze wyniki pod względem wydajności i czystości produkowanego surowca.
Metoda adsorpcji pozwala wytwarzać gaz o czystości 99,999%. Zatem domieszki w postaci tlenu, węglowodorów i pierwiastków śladowych nie przekraczają 0,001%.
Generator jest skonstruowany w formie dwóch kolumn wypełnionych sitem molekularnym. Sprężone powietrze poddawane jest procesowi oczyszczenia wstępnego. Usuwa się z niego olej pochodzący ze sprężarki i wilgoć. Woda jest szczególnie niebezpieczna dla wkładu sita wewnątrz separatora.
Suche i sprężone powietrze kieruje się do jednej z kolumn. Pory sita węglowego wychwytują tlen i inne pierwiastki. Duże atomy azotu przemykają przez sito bez trudu i są wychwytywane na górze zbiornika i przetransportowane do składowania.
Kiedy sito zapełni się całkowicie, wystarczy zamknąć dopływ sprężonego powietrza i otworzyć drugi zawór, który wyrównuje różnice ciśnień. Złoże filtra oczyszcza się dość szybko.
W tym czasie proces produkcji realizowany jest w drugiej kolumnie.
Urządzenie niezawodnie uniezależnia od dostaw zewnętrznych i w perspektywie wieloletniej eksploatacji jest ekonomicznym rozwiązaniem dla wielu laboratoriów i zakładów produkcyjnych.