Nieustanny rozwój technologiczny powoduje, że coraz więcej przedsiębiorstw potrzebuje elementów elektronicznych do swoich produktów. Ich montaż może się odbywać za pomocą kilku metod, a najpopularniejsze to SMT, THT oraz SMD. W artykule wyjaśniamy na czym polega montaż przy wykorzystaniu metody Surface-Mount Devices.
Czym jest montaż SMD?
Surface-Mount Devices oznacza montowanie elektronicznych komponentów na płytkach PCB. Przykładowo, mogą to być diody, oporniki lub kondensatory. Montaż SMD polega na ich umieszczaniu bezpośrednio na wspomnianym rodzaju płytek, po jednej lub po obu stronach. Można tego dokonać za pomocą specjalnych klejów lutowniczych lub past. Jest to nieskomplikowana technika, która przekłada się na znacznie przyśpieszenie procesu produkcji. Jest to metoda powierzchniowa, która sprawia, że wybrane elementy stają się integralną częścią płyt. Dzieje się tak po ich wypieczeniu, a następnie schłodzeniu. Takie rozwiązanie jest znacznie szybsze od metody przewlekanej, to jest THT.
Proces montażu SMD
Układanie elementów SMD może się odbywać ręcznie lub w pełni automatycznie. Z oczywistych względów druga opcja oznacza większą szybkość produkcji. Obie metody różnią się tylko i wyłącznie stopnie automatyzacji. Pierwsza wymaga samodzielnego przełożenia nóżek elementów SMD przez otwory w płytce, a następnie ich przytwierdzenia za pomocą precyzyjnej lutownicy. Montaż powierzchniowy umożliwia wykorzystywanie dwóch metod prac, to jest lutowania rozpływowego lub na fali. Warto dodać, że wielkość elementów SMD opisuje się za pomocą notacji metrycznej lub calowej. Ze względu na swoje nieznaczne gabaryty, zazwyczaj takie komponenty nie mają opisów na obudowach. Sygnatury są stosowane między innymi na rezystorach. Najczęściej składają się z cyfry oznaczającej wartość rezystancji oraz litery R, czyli kropki dziesiętnej. Przykładowo, opis 2R2 oznacza 2,2 Ω.
Montaż SMD – dlaczego warto?
Istnieje szereg powodów, dla których warto się zdecydować na opisywane rozwiązanie. Do największych zalet opisywanej metody należą:
- niskie koszty produkcji,
- szybkość montażu,
- możliwość montażu dużej liczby elementów na jednej płytce PCB,
- automatyzacja procesu lutowania,
- możliwość umieszczania elektronicznych elementów po obu stronach płytki,
- wysoka odporność mechaniczna tworzonego produktu.
Decydując się na montaż w technologii SMD, warto powierzyć to zadanie uznanym specjalistów, takim jak http://comatiq.pl/produkcja/. Korzystanie z usług firm posiadających profesjonalny park maszynowy do opisywanego rodzaju montażu przekłada się na jego najwyższą jakość.