Spawanie łukiem elektrycznym to jeden z procesów spawania z wtopieniem znajdujący zastosowanie w łączeniu metalowych elementów. Nazywane jest ono też spawaniem ręcznym. W takiej technice spawalniczej stosuje się łuk elektryczny wygenerowany przez źródło prądu, który doprowadza do lokalnego nagrzewania się metalu w miejscach połączeń. Ta metoda łączenia metalowych elementów znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, np. w branży motoryzacyjnej.
Spawanie ręczne, czyli łukiem elektrycznym – zasady działania
Okazuje się, że spawanie łukiem elektrycznym, w odmianach MIG i MAG, polega na wykorzystaniu prądu elektrycznego do generowania wysokiej temperatury niezbędnej do spawania metalu. Dzięki temu procesowi możliwe jest podłączenie prądu zarówno do obrabianego przedmiotu, jak i do drutu spawalniczego, czyli elektrody. W ten sposób pomiędzy dwoma elementami powstaje łuk elektryczny, co doprowadza do wytworzenia się znacznych ilości ciepła.
Warto zaznaczyć, że w przypadku spawania metodą MIG/MAG, drut spawalniczy ciągle się topi i jest przy tym przesuwany do przodu – dokładnie podąża za konturem spawanego elementu.
Co warto odnotować, spawanie łukiem elektrycznym to bardzo znana i powszechna metoda. Z tego powodu istnieje dużo norm i wytycznych dotyczących tego procesu.
Spawanie łukiem elektrycznym – zalety. korzyści
Spawanie łukiem elektrycznym ma sporo zalet. W porównania z alternatywnymi procesami, np. spawaniem plazmowym, TIG bądź laserowych, oferuje ono bardzo dużo korzyści dla firm produkcyjnych. Sporym atutem takiej metody łączenia metalowych elementów jest to, że szczeliny w spoinie mogą być wypełnione dodatkowym materiałem, przez co tolerancje elementów będą na bardzo wysokim poziomie.
Firma TRIUMPF to ceniony producent rozwiązań dla przemysłu. W jej ofercie znajdują się kompletne i bezpieczne stanowiska spawalnicze do spawania łukiem elektrycznym, w szczególności przy zastosowaniu metod MIG i MAG.