Suwnice jako proste urządzenia dźwigowe mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle oraz w branżach specjalistycznych. Dzięki nim możliwe jest przemieszczanie ładunków zarówno w pionie, jak i w poziomie. Doskonale sprawdzają się przy transporcie i przeładowywaniu ładunków wielkogabarytowych. Podstawowy podział suwnic obejmuje te z wciągnikiem linowym i łańcuchowym oraz suwnice z wciągarkami. Czym się różnią i gdzie znajdują zastosowanie? Sprawdź.
Wciągnik – czym jest i do czego służy?
Wciągnik to jeden z kluczowych elementów konstrukcyjnych suwnicy. Pełni rolę dźwignicy, która dostosowana jest do podnoszenia ładunków w pionie. Zakończeniem ciągnika mogą być lina lub łańcuch. To one posiadają dedykowane haki, które mocowane są do ładunku przed jego transportem. Wybór rodzaju wciągnika determinowany jest tym, gdzie zastosowanie znajdzie dana suwnica. W związku z tym przed zakupem powinno dokonać się dokładnej analizy, a w przypadku wątpliwości skontaktować się ze specjalistami, np. z ekspertami firmy Konecranes.
Czym są suwnice z wciągnikiem linowym?
Suwnice z wciągnikiem linowym w swojej konstrukcji posiadają linę, która zakończona jest hakiem. Jest wzmocniona, a od jej parametrów technicznych w dużej mierze zależy to, jak ciężkie ładunki mogą być transportowane za pomocą urządzenia. Nowoczesne suwnice posiadają wciągniki elektryczne, co znacznie ułatwia obsługę sprzętu, a także pozwala na zwiększenie wydajności pracy, przy jednoczesnej poprawie jej bezpieczeństwa. Elektryczne wciągniki linowe to najwyższy rynkowy standard, który w swojej ofercie posiada również firma Konecranes.
Gdzie znajdziemy dla nich zastosowanie?
Tego typu urządzenia suwnice wykorzystywane są m.in. w przemyśle, gdzie pełnią rolę podręcznego urządzenia transportowego. Na rynku znajdują się zarówno wciągniki sterowane elektrycznie, jak i pneumatycznie. Przede wszystkim wykorzystuje się je tam, gdzie prędkość przenoszenia ładunków ma znaczenie. Modele linowe spotykamy w dużych zakładach przemysłowych oraz w miejscach, gdzie niezbędne jest przenoszenie bardzo ciężkich ładunków i praca na dużych wysokościach. Pod tym kątem sprawdzają się lepiej od suwnic z wciągnikiem łańcuchowym, jednak stalowe liny są bardziej podatne na eksploatację od łańcucha. To sprawia, że element ten może wymagać częstszej wymiany.
Czym są suwnice z wciągnikiem łańcuchowym?
Analogicznie do poprzedniego przypadku tego typu suwnice posiadają łańcuch jako dźwignice do transportu ładunków. Atutem tego typu rozwiązań jest ich wytrzymałość eksploatacyjna – stalowe konstrukcje suwnic z łańcuchem można z powodzeniem wykorzystywać przez lata. Suwnice z wciągnikiem łańcuchowym często mają niską zabudowę i wysokie podejście haka, dzięki czemu operator otrzymuje dużo więcej miejsca do wykonywania pracy.
Gdzie się je stosuje?
Suwnice z wciągnikiem łańcuchowym doskonale sprawdzają się m.in. w takich sektorach jak budownictwo, przemysł, motoryzacja czy też prace konserwacyjne. Mają dużo mniejszy udźwig od suwnic z wciągnikiem linowym, z powodzeniem jednak zaspokoją potrzeby wielu klientów w zakresie ich obsługi. Są mało awaryjne, a poszczególne elementy konstrukcji wytrzymują przez lata. Ponadto wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie nie jest zalecane stosowanie urządzeń z napędem elektrycznym. Do takich miejsc zalicza się m.in. obszary z podwyższonym ryzykiem wybuchu.
Przeglądy i serwisowanie
Oczywiście suwnice jako sprzęt podlegający przepisowym Urzędu Dozoru Technicznego, wymagają regularnego serwisowania i wykonywania przeglądów. Niezależnie od tego, czy posiadasz suwnicę z wciągnikiem linowym, czy łańcuchowym, koniecznie zapoznaj się z zasadami jej bezpiecznej obsługi. Przegląd suwnic warto zlecić profesjonalistom. Zakres takich usług świadczy również firma Konecranes, która na co dzień specjalizuje się w dostarczaniu na rynek najwyższej jakości urządzenia dźwigowe, wózki wysokiego składowania czy też żurawie.
Szczegółowa oferta firmy w zakresie produkcji, przeglądów i serwisowania suwnic dostępna jest na stronie internetowej. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości warto skontaktować się z zespołem profesjonalistów Konecranes. Wybór rodzaju suwnicy powinien być dopasowany bezpośrednio do potrzeb klienta.